איך נוכל לשלוט בחרדה שלנו?

רובינו עשויים לחוש מדי פעם תחושת חרדה, מתח וסטרס. חרדה יכולה לתקוף אותנו באופן חד פעמי ולעיתים היא עשויה להפוך לכרונית ומאיימת. עבור זה נדרש לטפל בה בצורה מקצועית, אולם יחד עם זאת, יש דרכים שנוכל לסייע גם לעצמנו לבד. חלק מרגשות החרדה קשורים להפעלת מערכת העצבים הסימפתטית שכוללת חלקים מסוימים במוח שמזהים סוג של איום. כשאנחנו שרויים בחרדה המערכת הזו תפעל, הורמוני הלחץ יופרשו וכך כל הגוף ירגיש סטרס – קצב הלב והדם יעלו, הנשימה תיעשה מהירה, מערכת העיכול תפסיק לעבוד והכל יהפוך לקפוץ וקמוץ. 

אז איך נוכל לעזור לעצמנו להירגע מהחרדה ולשלוט בה? 

להלן תהליך טיפול הרגעה עצמי שניתן לעשות לבד וכל לשלוט על החרדה שלנו, התהליך מסתמך על הזיקה בין התגובה הפיזיולוגית שלנו לתגובה הרגשית שלנו. שכן, בעזרת הרגעת הגוף ניתן יהיה להרגיע גם את המחשבה והרגש והרגשות שלנו. 

  • התכווננות – יש לכוון את כל תשומת הלב לסביבה בה נמצא, כשאנחנו שרויים בהתקף חרדה אנו שוכחים לרגע את המקום בו אנו נמצאים מאחר ואנו עסוקים במחשבות אחרות. התכווננות לרגע ולמקום עצמו יכול לעזור לכל אחד להרגיש הרבה יותר בטוח.
  • קרקוע – השלב השני הינו הפנייה של תשומת הלב לצורה בה אנו משתלבים עם הסביבה שבה אנו שוהים. לדוג', כיצד הרגליים שלנו מונחות על הקרקע, איך הגוף שלנו מגיב כעת למצב, איך המגע של הגב שלנו על הכיסא וכיצד אברי הגוף שלנו נוגעים בלבוש שלנו, בחולצה במכנס וכולי.
  • האטה ונשימה – כעת נתחיל לחדור פנימה, לתוך הגוף שלנו ונרגיש את הנשימות שלנו ואת קצב הלב. הדרך הנוחה ביותר לשלוט בתחושות הללו היא על ידי הקשבה לנשימה. קיימים כמה תרגילי נשימה ולהלן אחד שקל לזכור אותו וליישם אותו  – הוא מכונה  4,7,8. יש לשבת בצורה נוחה על הכיסא, עם רגליים מונחות על הקרקע. לעצום את העיניים, לקחת שאיפה מהאף ולספור עד ארבע. לעצור את הנשימה ולספור עד שבע ואז לנשוף דרך הפה ולספור עד שמונה. קצב הנשימות אינו חשוב, וכדאי לספור בקצב שהכי מסתדר לכם. יש לחזור על התרגיל עד הרגע בו מרגישים שקצב הלב הופך להיות איטי יותר.
  • אימון ואמון – שלב זה מטרתו לספק בעיקר מסר חיובי ומרגיע ולנסות להימנע מלחזור למחשבה שהיא לא נעימה, מחשבה שמציתה חרדה. יש לומר משפטים מעודדים בקול כמו – ״אני מסוגל לעבור את זה. אני עושה את הכי טוב שאני יכול ואשאר רגוע״. לאנשים מסוימים יעזור המסר המרגיע שהם אומרים לעצמם ויש כאלה שיעדיפו לדמיין איש אחר שאומר להם את המשפט הזה.  
  • התהוות – בשלב זה יש לחזור למציאות. לא צריך למהר וכדאי לחזור לאט לאט לעיסוק אותו הפסקתם, כשאתם כעת נמצאים במצב הרבה יותר רגוע ושלו משהייתם קודם, כאילו אתם אחרי מסז' טוב לנשמה ולנפש.

אורי פוקס הוא עובד סוציאלית תואר שני מתמחה בטיפול בחרדות בשיטת C.B.T. מטפל רגשי במבוגרים ובנערים, בטיפולים פרטניים וקבוצתיים, ישמח לסייע גם לכם לשלוט בחרדות ולא לתת להם לנהל אתכם וכך להחזיר לחייכם את השקט והשלווה.

 

צרו קשר ונחזור בהקדם!

השאירו פרטים לייעוץ ללא התחייבות!

חכו! אל תפספסו את המאמרים המקצועיים שלנו

הסרת שיער בלייזר

לכל אדם יש שיער בחלקי גופו השונים. ישנם אנשים שיש להם שיער דק או שיער עבה, ישנם אנשים שיש להם שיער בהיר או שיער כהה,

אחות סיעודית פרטית לבני הגיל השלישי

  הנוחות והיתרונות של שכירת שירותי אחות סיעודית מספקת מערך טיפול לבני הגיל השלישי שיש להם צרכים רפואיים מיוחדים או מורכבים. אחיות פרטיות הן מטפלות

השתלת שיניים ביום אחד- בעד ונגד

בעיות בשיניים הן מצב רפואי מאוד לא נעים שיכול להוביל לבעיות גדולות הרבה יותר. השיניים הן מעבר לחלק אסתטי בפנים, הן אלה שמאפשרות לעיסה וכניסה

איך נוכל לשלוט בחרדה שלנו?

רובינו עשויים לחוש מדי פעם תחושת חרדה, מתח וסטרס. חרדה יכולה לתקוף אותנו באופן חד פעמי ולעיתים היא עשויה להפוך לכרונית ומאיימת. עבור זה נדרש

האם CBD יכול לסייע לטחורים ופיסורה?

טחורים ופיסורה הן שתי מחלות שונות אשר מופיעות באזור פי הטבעת. מכיוון שהמחלות הללו מופיעות באזור דומה, ישנה נטייה לבלבל בין טחורים לבין פיסורה. אך

התקשרו עכשיו