התנפחות חניכיים

היחידה לבריאות השיניים מתחייבת למחיר הטוב ביותר!

החניכיים הן רקמה רכה ועדינה שתוחמת את השיניים, מצפה את העצם של הלסת ומונעת כניסת גורמים מזהמים אל מערכת הדם. כאשר ישנה פגיעה ברקמת החניכיים מופיעים במהרה דימומים, כאבים, נפיחות ודלקות. התנפחות חניכיים נפוצה מאוד במקרים של דלקת שמעידה על פלישת גורמים זרים אל הרקמה. דלקות חניכיים מופיעות מכמה סיבות ויש להקדים לטפל בהן. הזנחה של דלקות בחניכיים יכולה להביא למצב של נסיגת חניכיים ואבדן שיניים. נפיחות בחניכיים מופיעה לרוב יחד עם כאבים וריח רע מהפה. אנו נסביר כאן מה עושים כאשר מופיעה הנפיחות, מה גורם לה, איך מטפלים וגם איך מונעים.

מה גורם לנפיחות בחניכיים?

דלקת חניכיים היא הגורם הנפוץ ביותר לנפיחות. הדלקת היא למעשה תגובה של מערכת החיסון שנלחמת בחיידקים שפלשו אל הרקמה העדינה. בהעדר היגיינה נכונה חיידקי עששת פולשים אל רקמת החניכיים וגורמים לזיהום. תסמינים של דלקת חניכיים הם נפיחות, כאבים, דימום במגע קל, צבע אדום, ריח רע מהפה. יש לטפל במהרה בבעיה ואף לגשת אל רופא השיניים. בהעדר טיפול הדלקת עלולה להפוך לכרונית ולגרום נזק בלתי הפיך לחניכיים ולשיניים. ברוב המקרים הדלקת בחניכיים קלה וניתנת לטיפול מהיר.

אבצס בחניכיים נוצר כאשר ישנה חדירה עמוקה של חיידקים אל תוך השן (חדירה עד לשורש). הגוף מגיב אל פלישת החיידקים בחומרה והדבר מתבטא במורסה, נפיחות קשה וכאבים חזקים. במצב של אבצס החניכיים יהיו נפוחות ואדומות מאוד. מצב של אבצס בחניכיים מחייב פנייה מהירה לרופא שיניים.

התנפחות חניכיים עלולה להיגרם גם מטראומה חיצונית (חבלה/מכה), כוויה ממזון חם, רגישות למאכלים מסוימים, צחצוח אגרסיבי. נציין שישנם אנשים שיש להם נטייה גנטית לפתח בעיות חניכיים. חשוב להבין שמצב של נפיחות בחניכיים הוא לא מצב תקין ויש לטפל בו בהקדם. אם אתם מרגישים נפיחות, חוסר נוחות, כאב או ריח רע מהפה – כדאי להגיע אל מרפאת שיניים בהקדם.

מה כדאי לעשות בשביל למנוע בעיות חניכיים?

טיפול ראוי בחניכיים מתחיל בהיגיינה בסיסית טובה. יש להקפיד לצחצח היטב את השיניים לפחות פעמיים ביום ולהשלים את הצחצוח עם חוט דנטלי. אחת למספר חודשים נבצע ניקוי אבנית יסודי אצל שיננית ובדיקה במרפאת השיניים. ישנה חשיבות גבוהה לבחירת רופא שיניים מקצועי לביצוע טיפולים לשיקום הפה עם דגש על כתרים. על הרופא להתקין נכון את הכתר בכדי למנוע מצב של דחיסת מזון ברווחים שבין השיניים. אותן שאריות מזון שמצטברות בין השיניים גורמות לנפיחות.

התנפחו לי החניכיים – מה כדאי לעשות?

נפיחות בחניכיים מטופלת במרפאות שיניים. הרופא מתשאל את המטופל על הסימפטומים ומחלות רקע, בודק את החניכיים ומאבחן בהתאם את הבעיה. כאשר הגורם לבעיה הוא אבנית שהצטברה בחניכיים, הסרת אבנית על ידי שיננית תפתור את הבעיה. במקרים חמורים יותר יבצע הרופא טיפול הקצעת שורשים (ניקוי עמוק של החניכיים). במקרים של אבצס בחניכיים או דלקת חמורה בשן הרופא יקבע טיפול אנטיביוטי ובמידת הצורך גם ניקוי של האבצס או טיפול שורש. עקירה תתבצע רק כמוצא אחרון כאשר אין כל אפשרות להציל את השן.

איזה רופא מטפל בבעיות חניכיים?

רופא שיניים מומחה בבעיות חניכיים הוא פריודנט. ישנם מקרים בהם רופא שיניים שאין לו התמחות בתחום אינו מסוגל לתת מענה מספק. חניכיים נפוחות וכואבות סימן לדאגהפריודנטיה (מחלות חניכיים) היא תחום שדורש התמחות נוספת וניסיון. טיפול שמתבצע על ידי רופא מומחה בתחום יהיה מדויק יותר ויעיל יותר. הרופא יידע לאבחן במהרה את הגורם לבעיה ולהציע פתרון שימנע את חזרת הבעיה בעתיד.

מדוע אסור להתעלם מבעיות חניכיים?

כל התנפחות חניכיים קלה או חמורה מעידה על בעיה שדורשת טיפול. לעתים הטיפול יהיה ניקוי אבנית פשוט ולעתים יידרש מרשם לאנטיביוטיקה. התעלמות שלכם מהבעיה אינה פותרת אותה אלא גורמת להחמרת המצב. כולנו נוטים לדחות את הביקור במרפאת השיניים שוב ושוב לטובת בילויים, שעות עבודה או מנוחה. ההשלכות של דחיית טיפולי שיניים וחניכיים קריטיות לבריאות הפה.

כאשר אנחנו מתעלמים מנפיחות בחניכיים אנחנו מגדילים את הסיכוי לאבדן של שיניים בגיל צעיר ואת הסיכוי להתפתחות מצב של נסיגת חניכיים מוגברת. דחייה של הטיפול עלולה לגרום גם להחמרה בכאבים ולהוות סכנה בריאותית ממשית. אם לא תטפלו בבעיה בזמן אתם עשויים למצוא את עצמכם מתמודדים עם דלקת חניכיים כרונית והוצאות כספיות גבוהות.

איך מטפלים בחניכיים נפוחות בבית?

חניכיים נפוחות הן תסמין שדורש בדיקת רופא. גם אם הצלחתם בעבר להפחית את הנפיחות עם שטיפות פה, יש לפנות אל רופא שיניים ולאבחן נכון את הגורם לבעיה. אין לטפל באופן עצמאי בנפיחות חניכיים ללא קבלת הנחיה מפורשת מרופא מומחה חניכיים. רק פריודנט יידע לאבחן נכון את הבעיה ולקבוע טיפול מתאים.

התנפחות חניכיים מהירה – מה הסיבה?

כאשר מופיעה התנפחות מהירה של החניכיים ללא חבלה חיצונית הסיבה לכך היא ככל הנראה דלקת חניכיים חריפה. כאשר הדלקת חמורה החניכיים מתנפחות ברגע וניתן להרגיש גם בנוכחות של הפרשות מוגלתיות בפה. מקרים של דלקת חריפה אינם חולפים ללא טיפול הם רק מחמירים.

נפיחות באזור של שני הבינה – מה לעשות?

מצב של חניכיים נפוחות באזור בו בוקעות שיני הבינה נפוץ מאוד. כדאי לגשת אל רופא השיניים ולבדוק האם הבקיעה של שני הבינה תקינה. הרופא יבחן את המצב של שיני הבינה וימליץ בהתאם על עקירה או טיפול אחר.

נפיחות בחניכיים במהלך טיפול אורתודנטי

תופעה של נפיחות בחניכיים נפוצה מאוד במהלך טיפול יישור שיניים. על מנת למנוע סיבוכים עתידיים שעלולים להסתיים באבדן שיניים בעקבות מחלת חניכיים כדאי להקדים כל טיפול יישור שיניים במומחה חניכיים (פריודנט). הרופא בודק את החניכיים ומאבחן בזמן מחלות חניכיים שעתידות להסתבך במהלך טיפול אורתודנטי.

אז מה היה לנו בכתבה:

היחידה לבריאות השיניים

היחידה לבריאות השיניים

היחידה לבריאות השיניים היא חברה שמחברת שורה של מרפאות שיניים בישראל ומעניקה לכם קורת גג אחת, תחתה תוכלו למצוא את כל טיפולי השיניים.
החל מסתימת שיניים, דרך טיפולי שורש ועד השתלות שיניים, הרמות סינוס, שיקום פה, ניתוחי חניכיים ועוד.

אחד היתרונות החשובים ביותר של היחידה לבריאות שיניים וזה שגם עמד בלב ההמלצה שלנו על החברה, הוא הקפדנות היתרה שבה בוחרת החברה את רופאי ומרפאות השיניים איתם היא עובדת. היחידה לבריאות השיניים מציעה לכם בראש ובראשונה, מגוון רחב מאוד של טיפולים ודרכה תוכלו למעשה לעבור כל טיפול שיניים שדרוש לכם, אפילו טיפולי שיניים תחת הרדמה מלאה והשתלות שיניים ביום אחד. אבל מעבר לכך, כל רופא וכל מרפאה איתם עובדת היחידה לבריאות השיניים, עברו בחינה מדוקדקת של החברה, הן ברמה המקצועית והן ברמת השירות ושביעות הרצון של הלקוחות ובשתי הקטגוריות האלה, אין לה מתחרים – היחידה לבריאות השיניים יודעת לעשות את זה מקצועי ואדיב.

צרו קשר ונחזור בהקדם!

חכו! אל תפספסו את המאמרים המקצועיים שלנו

סוגים של טיפולי שיניים שכדאי להכיר

יש פחדים שאנחנו מצליחים להתגבר עליהם בשלב מסוים בחיינו; המפלץ שבארון, השד שמתחת למיטה, מבחנים במתמטיקה ועוד רבים אחרים. מצד שני, על ביקורים אצל רופא

שיקום פה

שיקום פה

רובנו המכריע עוברים טיפולי שיניים נקודתיים לאורך חיינו במטרה לתחזק את השיניים ולמנוע התדרדרות משמעותית במצבן. חלקנו, לעומת זאת, יכולים להגיע למצב של הרס נרחב

השתלת שיניים

השתלת שיניים

בעשור האחרון חלה מהפכה של ממש בתחום השתלות השיניים עם שורה של טכנולוגיות טיפול חדשות, המאפשרות לכל אדם ליהנות משיניים חדשות, בין שמדובר בחוסר של

טיפולי שיניים לחולים בסיכון גבוה

חולים בסיכון גבוה עלולים לסבול מתופעות לוואי שונות המשפיעות על מצב הפה ועל בריאות השיניים והחניכיים. תרופות רבות שניתנות לחולים בסיכון גבוה, עלולות גם הן

סניפים בכל הארץ:

מרכז:

דרום:

צפון:

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!