התנפחות חניכיים

החניכיים הן רקמה רכה ועדינה שתוחמת את השיניים, מצפה את העצם של הלסת ומונעת כניסת גורמים מזהמים אל מערכת הדם. כאשר ישנה פגיעה ברקמת החניכיים מופיעים במהרה דימומים, כאבים, נפיחות ודלקות. התנפחות חניכיים נפוצה מאוד במקרים של דלקת שמעידה על פלישת גורמים זרים אל הרקמה. דלקות חניכיים מופיעות מכמה סיבות ויש להקדים לטפל בהן. הזנחה של דלקות בחניכיים יכולה להביא למצב של נסיגת חניכיים ואבדן שיניים. נפיחות בחניכיים מופיעה לרוב יחד עם כאבים וריח רע מהפה. אנו נסביר כאן מה עושים כאשר מופיעה הנפיחות, מה גורם לה, איך מטפלים וגם איך מונעים.

מה גורם לנפיחות בחניכיים?

דלקת חניכיים היא הגורם הנפוץ ביותר לנפיחות. הדלקת היא למעשה תגובה של מערכת החיסון שנלחמת בחיידקים שפלשו אל הרקמה העדינה. בהעדר היגיינה נכונה חיידקי עששת פולשים אל רקמת החניכיים וגורמים לזיהום. תסמינים של דלקת חניכיים הם נפיחות, כאבים, דימום במגע קל, צבע אדום, ריח רע מהפה. יש לטפל במהרה בבעיה ואף לגשת אל רופא השיניים. בהעדר טיפול הדלקת עלולה להפוך לכרונית ולגרום נזק בלתי הפיך לחניכיים ולשיניים. ברוב המקרים הדלקת בחניכיים קלה וניתנת לטיפול מהיר.

אבצס בחניכיים נוצר כאשר ישנה חדירה עמוקה של חיידקים אל תוך השן (חדירה עד לשורש). הגוף מגיב אל פלישת החיידקים בחומרה והדבר מתבטא במורסה, נפיחות קשה וכאבים חזקים. במצב של אבצס החניכיים יהיו נפוחות ואדומות מאוד. מצב של אבצס בחניכיים מחייב פנייה מהירה לרופא שיניים.

התנפחות חניכיים עלולה להיגרם גם מטראומה חיצונית (חבלה/מכה), כוויה ממזון חם, רגישות למאכלים מסוימים, צחצוח אגרסיבי. נציין שישנם אנשים שיש להם נטייה גנטית לפתח בעיות חניכיים. חשוב להבין שמצב של נפיחות בחניכיים הוא לא מצב תקין ויש לטפל בו בהקדם. אם אתם מרגישים נפיחות, חוסר נוחות, כאב או ריח רע מהפה – כדאי להגיע אל מרפאת שיניים בהקדם.

מה כדאי לעשות בשביל למנוע בעיות חניכיים?

טיפול ראוי בחניכיים מתחיל בהיגיינה בסיסית טובה. יש להקפיד לצחצח היטב את השיניים לפחות פעמיים ביום ולהשלים את הצחצוח עם חוט דנטלי. אחת למספר חודשים נבצע ניקוי אבנית יסודי אצל שיננית ובדיקה במרפאת השיניים. ישנה חשיבות גבוהה לבחירת רופא שיניים מקצועי לביצוע טיפולים לשיקום הפה עם דגש על כתרים. על הרופא להתקין נכון את הכתר בכדי למנוע מצב של דחיסת מזון ברווחים שבין השיניים. אותן שאריות מזון שמצטברות בין השיניים גורמות לנפיחות.

התנפחו לי החניכיים – מה כדאי לעשות?

נפיחות בחניכיים מטופלת במרפאות שיניים. הרופא מתשאל את המטופל על הסימפטומים ומחלות רקע, בודק את החניכיים ומאבחן בהתאם את הבעיה. כאשר הגורם לבעיה הוא אבנית שהצטברה בחניכיים, הסרת אבנית על ידי שיננית תפתור את הבעיה. במקרים חמורים יותר יבצע הרופא טיפול הקצעת שורשים (ניקוי עמוק של החניכיים). במקרים של אבצס בחניכיים או דלקת חמורה בשן הרופא יקבע טיפול אנטיביוטי ובמידת הצורך גם ניקוי של האבצס או טיפול שורש. עקירה תתבצע רק כמוצא אחרון כאשר אין כל אפשרות להציל את השן.

איזה רופא מטפל בבעיות חניכיים?

רופא שיניים מומחה בבעיות חניכיים הוא פריודנט. ישנם מקרים בהם רופא שיניים שאין לו התמחות בתחום אינו מסוגל לתת מענה מספק. חניכיים נפוחות וכואבות סימן לדאגהפריודנטיה (מחלות חניכיים) היא תחום שדורש התמחות נוספת וניסיון. טיפול שמתבצע על ידי רופא מומחה בתחום יהיה מדויק יותר ויעיל יותר. הרופא יידע לאבחן במהרה את הגורם לבעיה ולהציע פתרון שימנע את חזרת הבעיה בעתיד.

מדוע אסור להתעלם מבעיות חניכיים?

כל התנפחות חניכיים קלה או חמורה מעידה על בעיה שדורשת טיפול. לעתים הטיפול יהיה ניקוי אבנית פשוט ולעתים יידרש מרשם לאנטיביוטיקה. התעלמות שלכם מהבעיה אינה פותרת אותה אלא גורמת להחמרת המצב. כולנו נוטים לדחות את הביקור במרפאת השיניים שוב ושוב לטובת בילויים, שעות עבודה או מנוחה. ההשלכות של דחיית טיפולי שיניים וחניכיים קריטיות לבריאות הפה.

כאשר אנחנו מתעלמים מנפיחות בחניכיים אנחנו מגדילים את הסיכוי לאבדן של שיניים בגיל צעיר ואת הסיכוי להתפתחות מצב של נסיגת חניכיים מוגברת. דחייה של הטיפול עלולה לגרום גם להחמרה בכאבים ולהוות סכנה בריאותית ממשית. אם לא תטפלו בבעיה בזמן אתם עשויים למצוא את עצמכם מתמודדים עם דלקת חניכיים כרונית והוצאות כספיות גבוהות.

איך מטפלים בחניכיים נפוחות בבית?

חניכיים נפוחות הן תסמין שדורש בדיקת רופא. גם אם הצלחתם בעבר להפחית את הנפיחות עם שטיפות פה, יש לפנות אל רופא שיניים ולאבחן נכון את הגורם לבעיה. אין לטפל באופן עצמאי בנפיחות חניכיים ללא קבלת הנחיה מפורשת מרופא מומחה חניכיים. רק פריודנט יידע לאבחן נכון את הבעיה ולקבוע טיפול מתאים.

התנפחות חניכיים מהירה – מה הסיבה?

כאשר מופיעה התנפחות מהירה של החניכיים ללא חבלה חיצונית הסיבה לכך היא ככל הנראה דלקת חניכיים חריפה. כאשר הדלקת חמורה החניכיים מתנפחות ברגע וניתן להרגיש גם בנוכחות של הפרשות מוגלתיות בפה. מקרים של דלקת חריפה אינם חולפים ללא טיפול הם רק מחמירים.

נפיחות באזור של שני הבינה – מה לעשות?

מצב של חניכיים נפוחות באזור בו בוקעות שיני הבינה נפוץ מאוד. כדאי לגשת אל רופא השיניים ולבדוק האם הבקיעה של שני הבינה תקינה. הרופא יבחן את המצב של שיני הבינה וימליץ בהתאם על עקירה או טיפול אחר.

נפיחות בחניכיים במהלך טיפול אורתודנטי

תופעה של נפיחות בחניכיים נפוצה מאוד במהלך טיפול יישור שיניים. על מנת למנוע סיבוכים עתידיים שעלולים להסתיים באבדן שיניים בעקבות מחלת חניכיים כדאי להקדים כל טיפול יישור שיניים במומחה חניכיים (פריודנט). הרופא בודק את החניכיים ומאבחן בזמן מחלות חניכיים שעתידות להסתבך במהלך טיפול אורתודנטי.

צרו קשר ונחזור בהקדם!

השאירו פרטים לייעוץ ללא התחייבות!

חכו! אל תפספסו את המאמרים המקצועיים שלנו

הסרת שיער בלייזר

לכל אדם יש שיער בחלקי גופו השונים. ישנם אנשים שיש להם שיער דק או שיער עבה, ישנם אנשים שיש להם שיער בהיר או שיער כהה,

אחות סיעודית פרטית לבני הגיל השלישי

  הנוחות והיתרונות של שכירת שירותי אחות סיעודית מספקת מערך טיפול לבני הגיל השלישי שיש להם צרכים רפואיים מיוחדים או מורכבים. אחיות פרטיות הן מטפלות

השתלת שיניים ביום אחד- בעד ונגד

בעיות בשיניים הן מצב רפואי מאוד לא נעים שיכול להוביל לבעיות גדולות הרבה יותר. השיניים הן מעבר לחלק אסתטי בפנים, הן אלה שמאפשרות לעיסה וכניסה

איך נוכל לשלוט בחרדה שלנו?

רובינו עשויים לחוש מדי פעם תחושת חרדה, מתח וסטרס. חרדה יכולה לתקוף אותנו באופן חד פעמי ולעיתים היא עשויה להפוך לכרונית ומאיימת. עבור זה נדרש

האם CBD יכול לסייע לטחורים ופיסורה?

טחורים ופיסורה הן שתי מחלות שונות אשר מופיעות באזור פי הטבעת. מכיוון שהמחלות הללו מופיעות באזור דומה, ישנה נטייה לבלבל בין טחורים לבין פיסורה. אך

התקשרו עכשיו